Po dlouhé zimě většina z nás nedočkavě vyhlíží první sluneční paprsky a těší se z teplých jarních dnů. Bohužel u významné části populace je radost z příchodu jara překažena nastávající pylovou sezónou a různými projevy alergií.

Alergická reakce je přehnaná odpověď organismu na běžné podněty, v jarním období především na pyl kvetoucích stromů, rostlin a trav. Projevuje se nejčastěji svěděním očí, ucpaným nosem, kýcháním nebo vodnatou rýmou. Celkově se člověk cítí oslabeně a je omezen v běžných denních činnostech.

V ideálním případě je vhodné na toto období myslet dopředu a s lékařem přistoupit na vhodnou terapii, nejlépe imunoterapii ještě před nástupem pylové sezóny. V opačném případě může získat účinnou pomoc i při nákupu volně prodejných přípravků, kterých je na trhu velká spousta.

Po poradě s lékárníkem je možno vybírat jak z celkové terapie tak především lokálních přípravků.
K celkovému užití lze bez receptu koupit přípravky s obsahem loratadinu ( Claritine tbl.), cetirizinu (Zyrtec, Zodac, Analergin…), levocetirizinu (Xyzal, Analergin Neo) a dimetindenu (Fenistil tbl.).
Všechny jsou určeny k podávání 1xdenně; s výjimkou Fenistilu, který lze při akutní reakci použít až 4x denně. Velkou nevýhodou všech těchto přípravků jsou celkové nežádoucí účinky, zejména únava a ospalost.

Z lokálních přípravků jsou k dispozici jak oční kapky, tak nosní spreje.
Do očí lze preventivně a dlouhodobě používat přípravky na bázi umělých slz obohacené o látky, které zmírňují alergickou reakci ( Hylo-Protect gtt, Vividrin Ectoin gtt, Similasan Svědící oči gtt). Při propuknutí potíží pak lze přidat učinná antialergika jako je Livostin oční kapky nebo Allergodil oční kapky. Zde je třeba připomenout, že velmi oblíbený Sanorin – Analergin již není určen do očí a v současné době není na českém trhu dostupný.
Z nosních přípravků lze preventivně užívat Stérimar Mn event.jiné přípravky s mořskou vodou. K okamžité úlevě jsou určeny antialergika Livostin nebo Allergodil v nosním spreji. Takzvaná dekongestiva (Otrivin, Olynth, Nasivin apod.) nejsou u alergické rýmy příliš vhodné zejména proto, že užívání je omezeno na 7 dní..

Letošní novinkou na trhu je přípravek Flixonase nosní sprej s obsahem kortikoidu fluticasonu, který se jeví jako velmi účinný zejména u silných alergií. Ulevuje od příznaků kýchání, svědění očí a slzení, svědění nosu a ucpaného nosu po dobu až 24 hodin.
Dalším volně prodejným lokálním kortikoidním přípravkem je Beclomet Nasal sprej 50µg, obsahující starší látku beclometason, s účinkem cca 12 hodin.

Co se alternativní terapie týče, velice dobré výsledky nabízí homeopatická léčba.
Základním lékem by měl být Poumon Histamine 15CH (2-4x denně 5 granulí). Dále pak homeopatické léky zaměřené na toleranci pylových alergenů, jedná se o Pollens 15CH při alergii na jarní pyly (preventivní dávkování: 10 granulí 1x týdně, měsíc před začátkem pylové sezóny, od prvních projevů alergie: 5 granulí každé ráno) a Pollens de Graminées 15C při alergii na seno, užívá se ve stejném dávkování.
Při svědění očí je vhodné přidat Euphrasia officinalis 9CH , na vodnatou rýmu Allium cepa 9CH, na ucpaný nos Nux Vomica 9CH vždy 2-4x denně 5 granulí.
Z lokálních přípravků lze doporučit do nosu homeopatický sprej Euphorbium Compositum Heel a do očí již zmíněné oční kapky Similasan Svědící oči.

Jak je vidět nepříjemné příznaky alergie je možno po poradě s lékárníkem úspěšně řešit samoléčbou. Při těžších projevech alergie, dušnosti nebo nutnosti nadužívat protialergické léky je vždy vhodné navštívit lékaře.


Autor: PharmDr.Simona Petrušková | zdroj: www.lekarnauhradeb.cz