Význam vápníku a vitaminů pro zdraví našich kostí.
Dnes již víme, že pít mléko pro zdravé kosti není zcela dostačující a rostoucí výskyt osteoporózy nejen u žen to do značné míry potvrzuje. Kosterní systém v dobrém stavu bezpochyby zajišťuje celkové zdraví a kvalitu života každého jedince.
Původní předpoklad dodání dostatečného množství vápníku do organismu jako prevence zlomenin je dnes již vyvrácen. Zvýšená dodávka může naopak způsobit ukládání kalcia do cévních stěn a v této souvislosti hrozí vyšší riziko vzniku infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Užívání samotného kalcia má tedy význam pouze krátkodobě u přehnaných alergických reakcí nebo v indikacích stanovených lékařem. Jako doplněk stravy k dlouhodobému užívání nelze samostatně vápník doporučit.
Pro správné vstřebání vápníku je obecně doporučován vitamin D, který bývá užíván pro zdraví kostí a často bývá kombinován s vápníkem v jedné tabletě. Nedostatek vitaminu D se dále může projevovat zejména oslabenou imunitou, vyšší únavou nebo třeba zvýšeným vypadáváním vlasů. Vitamin D je souhrnným názvem pro celou skupinu vitaminů a dnes je považován spíš za hormon než za vitamin. Přírodním zdrojem vitaminu D je sluneční záření, strava bohatá na tučné ryby, vejce, máslo apod. V populaci již delší dobu dochází k omezování živočišných tuků v potravě a nedostatek vitaminu D v organismu tak dále narůstá. I z tohoto důvodu je již dnes tlak na nízkotučné potraviny považován za medicínský omyl posledních 30 let. Rostlinné zdroje vitaminu D jsou nedostatečné a někdy je opravdu nutné vitamin D doplňovat formou doplňků stravy. Ovšem je třeba si uvědomit, že tento vitamin je rozpustný v tucích, tudíž se muže ukládat v organismu a v extrémních případech dochází i k předávkování. Proto je vždy nutné dodržovat doporučené denní dávkování stanovené výrobcem.
Vitamin D není jediným vitaminem zasahujícím do tvorby kostní hmoty. Mnohem větší význam při pohybu vápníku v organismu je v současnosti přikládán vitaminu K2. Prakticky tento vitamín podporuje ukládání vápníku v kostech a zubech a napomáhá odstraňovat vápník z míst, kde jej nechceme. Nedostatek bývá spojován s vyšším rizikem vzniku osteoporózy, mozkové mrtvice, srdečního infarktu, diabetu, ledvinových kamenů a nádorových onemocnění. Vitamin K je skupinou vitaminů rozpustných v tucích, označovaných jako vitamin K1, K2 a K3. Vitamin K1 se nachází v listové zelenině a je důležitý pro regulaci srážlivosti krve. Z hlediska kostního metabolismu je důležitý vitamin K2. Vitamín K2 vytvářejí ve zdravém střevním prostředí bakterie. Z potravin jsou nejbohatším zdrojem fermentované potraviny např. kysané zelí nebo živočišné potraviny ( vejce, máslo a některé sýry). Doporučená denní dávka vitaminu K2 není ještě přesně stanovena, různé zdroje doporučují příjem mezi 100 – 200 mcg na den.
Množství kostní hmoty klesá již od 30. roku života a pokud chceme mít zdravé a silné kosti i ve stáří, měli bychom začít včas doplňovat nejen vápník, ale i vitamín K2 v kombinaci s vitamínem D. Tím můžeme zlepšit hustotu svých kostí, předejít tak komplikovaným zlomeninám a zhoršení celkového zdravotního stavu organismu.
Autor: PharmDr.Simona Petrušková | zdroj: