Bezpečně na sluníčku

Krásné opálení a dostatek vitaminu D na straně jedné, stárnutí kůže a riziko melanomu na straně druhé. Pobyt na slunci v sobě skrývá jak pozitiva, tak mnohá negativa. Slunce je nejdůležitějším přírodním zdrojem UV záření, které má řadu účinků na lidský organismus, zejména na kůži. Agresivní UVC záření pohlcuje ozónová vrstva, na zemi a živé organismy působí paprsky UVA a UVB.

Tmavé opálení, ale také stárnutí kůže a vznik kožních karcinomů způsobuje UVA záření.  Rychlé opálení a spálení kůže má na svědomí UVB záření, které oslabená ozónová vrstva nestačí plně pohltit. Vitamin D3 vzniká v kůži právě působením UVB záření, ale pro jeho dostatečnou dávku stačí 15 minutový pobyt na slunci.

Před negativními účinky slunečních paprsků na kůži je třeba se zejména v letních měsících chránit účinnými opalovacími krémy s dostatečným SPF faktorem. Sun Protection Factor značí stupeň ochrany před slunečním zářením a vyjadřuje schopnost přípravku zachytit nebo pohltit UV záření. To je zajištěno díky chemickým, fyzikálním (minerálním)event. hybridním filtrům. V běžných opalovacích přípravcích jsou pouze chemické filtry, které záření pohlcují a rozkládají. Fyzikální filtry sluneční záření odrážejí, ale mají nevýhodu v horší roztíratelnosti.

Velikost faktoru se odvíjí od daného fototypu člověka, délce a intenzitě pobytu na slunci. Obecně lze říci, že běžný středoevropský fototyp by měl při pobytu u moře používat přípravky s SPF 50+, v tuzemsku by SPF 30 mělo být dostačující. Toto ovšem neplatí u malých dětí nebo světlejších fototypů, kde je SPF 50 jedinou správnou volbou. Pro kojence a děti do tří let jsou vždy lepší minerální filtry. Není třeba připomínat, že děti do jednoho roku věku by neměly být slunečnímu záření vystavovány vůbec. Každé spálení kůže v dětském věku zvyšuje riziko melanomu v dospělosti.

Při pobytu na slunci je vhodné kromě správně zvoleného opalovacího přípravku myslet i na pokrývku hlavy a sluneční brýle.  Běžný oděv neposkytuje dostatečnou ochranu před UV zářením, proto výrobci začali nabízet speciální oblečení s účinným UV faktorem, vhodné zejména pro děti při delším pobytu na slunci a u vody.

Další možností jak připravit organismus na vliv slunečního záření je užívání betakarotenu, vitaminu E a vitaminu C zejména pro jejich antioxidační schopnost. Karotenoidy se obecně vyskytují v žlutooranžovém a tmavě zeleném ovoci a zeleniněNejbohatšími zdroji betakarotenu jsou např. mrkev, karotka, meruňky nebo špenát. Doplňky stravy obsahující betakaroten jsou často doplněny o vitaminy a jiné regenerační složky jako je extrakt z aloe nebo měsíčku.

Závěrem je třeba upozornit i na následnou péči po opalování. Je vždy vhodné ošetřit pokožku vhodnými přípravky, hlavně pro jejich hydratační a regenerační schopnost. Zpomalí se tak stárnutí kůže a zrychlí se obnova její bariérové funkce.  Pokud už dojde ke spálení, je první pomocí postižená místa chladit a použít přípravky s obsahem panthenolu nebo aloe vera. Účinný je i obyčejný bílý jogurt. Při poškození velké části kůže nebo výskytu puchýřů, je vhodné vyhledat lékaře. Stejně jako v případě těžších příznaků úžehu nebo úpalu, kdy dojde k velké dehydrataci.  Nejvíce ohroženi jsou přitom starší lidé a obézní nemocní.

Autor: PharmDr.Simona Petrušková | zdroj: www.lekarnauhradeb.cz