S počátkem školního roku většina rodičů řeší, jak udržet zdraví svých dětí s nadcházejícím nástupem do školního kolektivu. Po dlouhých letních prázdninách je organismus školáků a předškoláků odpočinutý a imunita by měla být v plné kondici. V praxi se ovšem setkáváme s tím, že již koncem srpna stoupá poptávka po různých vitaminech a potravních doplňcích, právě pro posílení imunitního systému.
V prvé řadě je nutno podotknout, že žádný přípravek není zázračný a zejména u dětí je třeba dát tělu šanci, aby mohla imunita správně fungovat. Vstupní branou imunitního systému je trávící trakt a zejména správně fungující střevo. To má být dostatečně osídleno zdravou mikrobiotou, tedy zdraví prospěšnými bakteriemi. Životní styl a přijatá strava má velký vliv na to, v jakém stavu se nachází naše střeva, tím i imunita a vlastně celkové zdraví.
Zjednodušeně lze říci, že pokud je dítě živeno přirozenou stravou s dostatkem zeleniny, ovoce a vlákniny, imunitní systém by měl dostatečně fungovat. Realita je ovšem zcela jiná a školáci i předškoláci jsou z valné většiny krmeni průmyslově upravenou stravou a často i to, co se považuje za „zdravou výživu“ má k opravdové živé potravině daleko. K tomu všemu na dětský organismus působí vnější stres (hlavně technostres), nedostatek pohybu a někdy i spánku. Často se děti dostávají do začarovaného kruhu nachlazení, viróz a bakteriálních infekcí, které musí být léčeny antibiotiky. Zdůrazňuji, že po jakékoli infekci léčené antibiotiky, by měly mít děti týden až dva klidový režim, aby se tělo zregenerovalo.
Pro zdraví našich dětí je tedy třeba v prvé řadě zajistit fungující střevní prostředí probiotiky a prebiotiky a to nejlépe ve formě kysaných potravin, ať už mléčných nebo kvašené zeleniny. Přirozená strava navíc zajistí dostatečnou výživu a organismus se pak nemusí vyčerpávat zpracováním chemických látek, přidávaných do většiny průmyslově zpracovaných potravin. V případě velkého oslabení imunity je možno probiotika podávat ve formě kapslí nebo kapek, event. přidat přípravky s obsahem hlívy ústřičné nebo nukleotidů. Po poradě s lékařem nebo lékárníkem mohou být úspěšně použity i homeopatické přípravky, které jsou šetrné k organismu.
 
Autor: PharmDr.Simona Petrušková | zdroj: www.lekarnauhradeb.cz