„Neléčená rýma týden, léčená sedm dní“ – známé rčení, které potvrzuje, že na vyléčení rýmy léky vlastně neexistují. Což se dá v podstatě potvrdit u klasické nealergické rýmy virového původu. Známe to všichni, ucpaný nos a vodnatý výtok z nosu, spojený s bolestí hlavy a někdy i zvýšenou teplotou. Příznaky většinou opravdu do týdne ustoupí a pokud nedojde k rozvoji bakteriální infekce, pacient prakticky žádnou léčbu nepotřebuje.

Pravdou je, že i rýma umí člověka pěkně potrápit a pokud nemůže zůstat doma v posteli, znepříjemňuje neustálé smrkání a kýchání běžné denní činnosti, nejen pacientovi, ale i blízkému okolí. Proto už na podzim stoupá poptávka po různých nosních sprejích a kapkách. Na trhu jsou v podstatě dva druhy nosních přípravků. Ty s chemickou účinnou látkou, které většinou spolehlivě uvolňují nos a zastavují tekoucí rýmu,  mohou se však používat pouze týden. Pak totiž hrozí poškození nosní sliznice nebo přechod do chronické rýmy. Z hlediska léčby a prevence komplikací rýmy se jako lepší jeví přípravky s mořskou vodou, bylinkami nebo homeopatika.

 Komplikovanější je situace u kojenců a batolat, která ještě neumí smrkat. Tady je velmi důležité odsávání nosního sekretu, ideálně odsávačkou s nástavcem na vysavač. Je to rychlé a velmi účinné. Kojencům a dětem do tří let není vhodné aplikovat přípravky s mentolem a eukalyptem, většinou stačí mořská voda nebo fyziologický roztok na vyčištění nosu. Tím , že se děti většinou neumí pořádně vysmrkat, často se rýma komplikuje a  rodiče si pak v lékárněvyzvedávají antibiotické nosní kapky. Správně by se tyto kapky měly aplikovat do vyčištěného nosu, tzn. aplikovat nejprve mořskou vodu nebo fyziologický roztok, vyčistit odsávačkou nebo řádně vysmrkat a pak teprve aplikovat antibiotické kapky. Ty by se měly uchovávat v lednici, ale do nosu určitě nekapat úplně ledové. Buď tedy vytáhnou z lednice chvíli předem nebo zahřát v dlani na teplotu těla.

Nutno říct, že v případě léčby nekomplikované rýmy jsou účinnější „babské“ rady než jakékoli farmaceutické přípravky. Opravdu cibule, česnek, zázvor nebo inhalace éterických olejů mohou léčbu rýmy výrazně zkrátit. Odlehčení stravy nebo dokonce půst, spánek, odpočinek a relaxace mohou způsobit, že se rýma vytratí již do druhého dne.Pokud ovšem dojde k rozvoji horečky, těžkému kašli, bolesti nosních dutin nebo rýma přetrvává déle jak sedm dní, je vhodné se přijít poradit do lékárny nebo navštívit lékaře.

 

Autor: PharmDr.Simona Petrušková | zdroj: www.lekarnauhradeb.cz