Pohyb 

Po otištění příspěvku o stresu v minulých Hlučínských novinách jsem byla upozorněna, že nebyl zmíněn pozitivní vliv pohybu na zdravou mysl. Zmínila jsem pouze aktivní odpočinek, proto bych tentokrát ráda rozvinula vliv pohybu na celkové zdraví našeho organismu. S tím souvisí i populární novoroční předsevzetí o hubnutí, které už většinou na Tři krále vezme za své.

Vliv pohybu na lidské zdraví je všeobecně znám, ať už se jedná o kardiovaskulární systém, metabolismus, stav kostí nebo psychickou odolnost. Nemusí se přitom jednat o výkonnostní sport, ale v širší populaci určitě spíš o rekreační nebo přirozený pohyb. I zarytí nesportovci nemusí své tělo týrat sedavým způsobem života, stačí vynechat výtah a přidat více chůze. Z rekreačních sportů je ideální cyklistika, plavání nebo běh v nízké intenzitě. Důležitá je hlavně pravidelnost a samozřejmě záleží na zájmech a zdravotním kondici člověka. Už i 30 minut pohybové aktivity denně navíc nad rámec běžných rutinních aktivit se významně podílí na zlepšení celkového stavu organismu.

Pro obézní, starší nebo zdravotně omezené pacienty je vždy lepší pohyb v nízkých tepových frekvencích neboli tempo, ve kterém jsme schopni mluvit. Tímto se aktivuje metabolismus a dochází ke spalování tuků z tukových zásob, zlepšuje se inzulínová rezistence a při pravidelné vytrvalostní aktivitě se snižuje klidová tepová frekvence a krevní tlak. Pravidelná aktivita je myšlena 3-4 x týdně nejméně 30-40 minut.

Mladí, aktivní lidé, bez zdravotních omezení mohou přidat intervalové aktivity, kdy se střídá vyšší intenzita s nižší. Z hlediska prevence osteoporózy je vhodné přiměřené posilování jednotlivých svalových skupin, pro ženy nejlépe s vlastní váhou těla nebo lehčí zátěží. Ideální je aktivity střídat, aby nedošlo k jednostranné zátěži a ztrátě zájmu o danou činnost.

V neposlední řadě je třeba připomenout, že při pohybové aktivitě jsou vyplavovány endorfiny, tedy hormony štěstí. Vracím se tedy na začátek tohoto článku a musím zdůraznit pozitivní vliv na psychický stav každého jedince. V dnešní uspěchané době, plné stresu a napětí, může právě pravidelný pohyb být cesta k zachování duševního zdraví.

Závěrem jen malá poznámka k hubnutí a zázračným redukčním doplňkům. Bez úpravy stravy a pravidelné pohybové aktivity je jakýkoliv doplněk stravy na hubnutí zbytečný. Často se jedná o stimulanty a po vysazení celá snaha vede spíš k jo-jo efektu. V případě pravidelné pohybové aktivity a úpravě jídelníčku mohou pomoci tzv. spalovače tuků (karnitin, CLA, kofein, extrakt ze zeleného čaje) nebo další látky podporující metabolismus jako skořice, zázvor, chrom a omega-3 mastné kyseliny. V případě těžší obezity nebo vážnějšího zdravotního stavu je vždy vhodné svůj záměr úpravy váhy konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Autor: PharmDr. Simona Petrušková | zdroj: www.lekarnauhradeb.cz