V návaznosti na minulý článek o pohybu, bych se dnes ráda pozastavila nad častým steskem našich pacientů na bolest kloubů. Právě ta je často omezujícím faktorem pohybu a obecně snižuje kvalitu života. Mimo zranění a zánětlivé procesy je častou příčinou bolesti opotřebování kloubů, snížení pevnosti chrupavky a následné změny na kostech i kloubních pouzdrech, přičemž nejčastěji jsou postiženy kolena a kyčle. Toto opotřebování kloubů se odborně nazývá osteoartróza, lidově jen artróza.

Osteoartróza je civilizační onemocnění spojené se současným nezdravým způsobem života, zejména sedavým zaměstnáním, nedostatkem pohybu v dětství, kouření, nadváhou a obezitou. Vliv má i genetická dispozice a u žen po menopauze i snížená hladina hormonů. Příčinou mohou být také prodělané infekce, záněty a zranění. Z medicínského hlediska je osteoartróza rozdělena na čtyři stupně podle rozsahu poškození kloubu.

Základní prevencí osteoartrózy je nepřetěžování kloubů a doléčení i drobných zranění, na druhou stranu i dostatečné udržení hybnosti a posílení svalového tonu. Ze sportovních aktivit je z tohoto pohledu určitě vhodnější jízda na kole a plavání než náročné běžecké aktivity na pevném povrchu (nevyjímaje squash, tenis, futsal apod.) Jako prevence a zpomalení rozvoje osteoartrózy je možno doporučit přípravky s obsahem kolagenu nebo kyseliny hyaluronové. Při poškození kloubů mohou pomoci tzv. chondroprotektiva jako je glukosamin nebo chondroitin sulfát. Vyšší stupně postižení patří do rukou lékařů, kteří využívají protizánětlivé látky i lokální aplikaci léčiv přímo do kloubu. Pokud je celková i lokální farmakologická léčba nedostačující přichází na řadu chirurgický zásah, finálním řešením je pak výměna kloubů neboli endoprotéza.

Vzhledem k tomu, že délka lidského života se neustále prodlužuje, je třeba na své klouby myslet již v mládí a adekvátně zatížení o ně pečovat. Bohužel změny na kloubních chrupavkách bývají většinou trvalé a velmi výrazně snižují kvalitu života zejména ve vyšším věku.

Autor: PharmDr. Simona Petrušková | zdroj: www.lekarnauhradeb.cz