I v novém roce bych ráda pokračovala v tématu podpory zdraví a imunitního systému v této složité „době virové“ a navázala na využití síly přírodních látek, konkrétně některých bylin s protivirovým účinkem. Mezi nejznámější bezpochyby patří třapatka nachová neboli echinacea, která je účinná ve formě tinktur, kapek nebo tobolek. Samotná sušená bylina má účinky slabší. Ke zpracování se používá celá nať, květ i kořen, ve kterém je nejvíce účinných látek. Echinacea by měla být nasazena hned při prvních příznacích onemocnění a užívá se 7-14 dní. Kvůli svému silnému imunostimulačnímu účinku by neměla být užívána dlouhodobě a po vysazení by vždy měla následovat alespoň dvoutýdenní pauza. Ze stejného důvodu nesmí být podávána osobám s autoimunitním onemocněním a pacientům užívajícím imunosupresiva.
V současné době se do popředí zájmu dostává skalní růže, přesněji využití listů Cistu krétského. Jedná se o nízký keř, který roste ve Středomoří a nejúčinnější je vodný roztok z celých listů. Extrakt z cistu byl laboratorně testován a úspěšně snižoval rozmnožování viru SARS CoV-2 v buňkách. Navíc je schopen upravovat nepřiměřenou imunitní reakci organismu tzv. cytokinovou bouři, která je závažnou komplikací u řady virových infekcí. Cist krétský může být užíván i preventivně, u nás je dostupný v kombinaci s extraktem z grepových jader, šalvěje a echinacey. Oblíbené jsou přípravky s aplikací do nosu a do krku, které vytvářejí ochrannou bariéru na sliznicích. Právě extrakt z grepových jadérek je jednou z nejsilnějších přírodních látek účinných proti infekcím. Je to silný antioxidant, několikanásobně účinnější než vitamin C i E. Užívá se vnitřně ve formě kapek a kapslí nebo zevně jako sprej. Při každé léčbě viróz je žádoucí přidat vitamin C a zde jsou nejlepším přírodním zdrojem rakytník, acerola nebo šípek.
Nejdostupnější protivirová pomoc v běžné domácnosti je bezpochyby česnek, cibule a zázvor. Jejich působení je spíše preventivní a může pomoci zmírnit rozvoj přidružených bakteriálních infekcí. Nezapomínejme také na využití medicinálních hub jako je reishi, shii-take, čaga apod. Toto je ovšem rozsáhlejší téma a na účinky těchto hub se snad dostane v některém z příštích čísel Hlučínských novin.
Autor: PharmDr. Simona Petrušková | zdroj: www.lekarnauhradeb.cz