V současné době to vypadá, že ochrana úst a nosu bude pro nás ještě dlouhou dobu každodenní nutností. Po téměř ročním nošení roušek se konečně rozšiřuje používání tzv. filtračních polomasek neboli respirátorů. Pojďme si tedy upřesnit základní a podstatné rozdíly mezi těmito ochrannými prostředky.
U roušky (neboli obličejové masky) výrobce negarantuje ochranu nositele. Chrání pouze jeho okolí. Materiál, z kterého je maska vyrobena, může teoreticky filtrovat i škodlivé částice, problém je však v nedostatečné těsnící schopnosti. Vzduch totiž proniká pod masku kolem nosu a tváří.
Naproti tomu respirátory neboli filtrační polomasky patří mezi osobní ochranné prostředky. Chrání tedy svého nositele. Z hlediska účinnosti jsou rozděleny do tří tříd ochrany FFP a u nás podléhají evropské Normě EN 149.
Respirátory třídy FFP1 filtrují pouze 80 % vzdušných částic, používají se zejména ve stavebnictví a potravinářství jako ochrana před prachem. Pro zdravotnictví nejsou vhodné, nechrání totiž před bakteriemi a viry. Ty filtruje pouze střední třída FFP2 (min. 94 % částic) a nejvyšší třída FFP3 (min. 98 % částic). Každý kvalitní respirátor by tedy měl být označen třídou účinnosti, normou EN 149, značkou CE a NR nebo R. Označení „NR“ znamená, že polomaska je určená pro jednorázové použití, resp. na cca 8 hodin. Pak klesá jeho účinnost, avšak při přerušovaném nošení se teoreticky může prodloužit i na několik dní. Respirátory se značkou „R“ mohou být používány opakovaně. Je třeba zdůraznit, že respirátor bez výdechového ventilu je mnohem vhodnější, protože chrání svého nositele i okolí. Pokud vlastníte polomasku s výdechovým ventilem, je vhodné vzít si pod ní roušku.
Na trhu se objevují také respirátory s označením N95 nebo KN95, které pochází ze zahraničních norem. Tyto zpravidla čínské masky neodpovídají plně třídě ochrany FFP2 a neměly by být takto označovány. Kvůli nedostatku ochranných pomůcek však loni dostaly výjimku i na našem trhu.
Na závěr je třeba připomenout, že velmi záleží na správném nasazení respirátoru. Je nutno ho vytvarovat kolem nosu, tváří i brady. Při používání v infekčním prostředí je riziková i samotná manipulace s respirátorem, kdy může dojít k přenosu infekce z jeho povrchu. Proto nezapomínejme na řádnou hygienu pokožky rukou i povrchů.

Autor: PharmDr. Simona Petrušková | zdroj: www.lekarnauhradeb.cz